Yeni mezunlar için iş bulmak kadar CV hazırlamakta da zorlanıyorlar. Kısacası yeni mezun bir aday için iş bulmak zorlu ve çoğu zaman da sinir bozucu bir süreç…

Artık yüksek bir çoğunluğun gazetelerdeki iş ilanları ile ilgilenmediğini biliyoruz. Bu ilanların yerini “job board” olarak ifade edilen kariyer.net, secretcv, yenibiris gibi internet siteleri alıyor. Ancak onların da yetersiz kaldığı noktalar olduğu aşikar.

Aday, şirket ve pozisyon gerekliliklerini en iyi şekilde eşleştirmek sancılı ve detaylı süreçleri izliyor. Zincirdeki tek bir kopuk halka işe alımda hataları beraberinde getiriyor. Hem şirkete hem adaya zarar veriyor.

Sürece hızlıca bakacak olursak, şirket iş ilanını veriyor, aday başvuruyor ve IK departmanları adayı değerlendirerek karar veriyor.

linkedin İK atolyesiPeki tüm bu süreçlerde özellikle geç adayların yoğunlukla yer aldığı sosyal medyanın gücü yeterince kullanılıyor mu? LinkedIn ve sosyal medyanın iş arayış şekillerine olan etkisinin tartışmaya açık olmakla beraber artık yoğun olarak kullanılmaya başladı.

7944 öğrenci arasında gerçekleştirilmiş bir araştırmaya göre yeni mezunların ve olacakların iş başvurularını direkt olarak firmalara yapması gerçeği söz konusu. Katılımcılara yöneltilen nereden iş arayacaklarına dair soruya %46.3 Experience.com, %34.9 LinkedIn şeklinde cevap verilmiş. Birden fazla cevabın işaretlenebildiği bu soruda geleceğin mezunlarının %87.6′sı başvurularını direkt olarak firmalara yapacaklarını dile getirmiş.

Bu durumda yeni adayların şirketleri yakından takip edip, çalışmak istedikleri şirketler konusunda kararlarının olduğundan bahsedebiliriz. Buradan yola çıkarak, “işveren marka algısı” nın her geçen gün daha önem kazandığından bahsedebiliriz.

monster insan kaynaklarıYeni mezunlar için işveren marka değeri açısından, duygusal faydalara kadar her nokta artık çok önemli. Özellikle Y Kuşağını yönetecek olan old scholl yöneticiler için artık iş yapma şekilleri ve profesyonel bakış açıları da değişiyor. Monster, globalden farklı olarak Türkiye’ye özel IK Pazarlama çözümleri ile şirketlerin işveren marka konumlandırmasından sosyal medya yönetimine kadar 360 derece IK Pazarlama çözümleri sunuyor. Pazarın bu açığını değerlendirmekte başarısı da Türkiye’de çalışılmak istenen ilk sıradaki şirketlerin de ilgisini çekiyor.

Bu açıdan bakıldığında artık işe alımda ilan tasarımından ilanda kullandığınız kelimelere, Facebook sayfasından Linkedin gruplarına kadar şirketler artık daha şeffaf ve ilgi çekici olmayı hedefliyorlar.

www.elifoktav.com`dan alıntıdır.
İK Atölyesi'ın Yeni Mezunlar İş Arıyor. Ama Nerede? makalesini siz de AddThis eklentimiz ile paylaşın:
 
 
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 

Etkinlik Takvimi

 

Special`ist
[Varsayılan Reklam] İK Atölyesi Sponsor Köşesi
[Varsayılan Reklam] İK Atölyesi Sponsor Köşesi
Elemanonline

 
Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlanıyor.
Ana Sayfa  | Hakkımızda | Atölyeler | Sunumlar | Makaleler  | İK Takvimi  | İK Atölye TV | İletişim 
 
     
   İK Atölyesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri © 2012 - Tüm hakları saklıdır.
   İçerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.