<p>İnsan Kaynaklarının en önemli işlevi olan işe alım sürecinin artık sosyal medya üzerinden yürütülüyor olması</p>

Stratejik İnsan Kaynakları yönetiminde Yetenekli çalışanları işletmeye çekmek için işe alım sürecinde Sosyal Medyanın kullanılması...


Küresel dünyada, rekabetin çok önemli bir boyutu ‘insan faktörü’ dür. Sürekli kendisini geliştiren teknolojinin , yeniliğin ve değişim olgusu olarak bilginin ve bilgi transferinin önemi ve bunlara bağlı olarak nitelikli insan gücüne giderek artan ihtiyaç, is gücünün değişen yapısı, çalışanların ve işverenlerin beklentilerinin farklılaşması, ve is yasam dengesine giderek artan talepleri gibi faktörlere bağlı olarak, isletmeler açısından rekabet avantajı yaratmada kritik rol oynayacak yetenekli çalışanların tanınması, cezbedilmesi ve elde tutulması giderek zorlaşmaktadır. Son yıllarda yeni bir kavram olarak “Yetenek Yönetimi” uygulaması işletmelerde insan kaynaklarının önemli işlevlerinden biri olmuştur. Yetenekli çalışanlara ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar içinde en önemlisi Sosyal Medya ‘nın etkin kullanımıdır.

Stratejik yönetimde işletmeler için kurgulanan stratejik hedeflere ulaşmak için insan kaynaklarının gerekli insan gücünü sağlayabilmesi için sosyal medyayı kullanması ve yetenekli elemanları çekebilmek için sosyal medyada bir işveren markası olarak yer alması gerekir. İstihdam edilecek yeni yetenekli elemanlar ise sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanarak işletmelerin yararına olacak iletişim faaliyetlerini sürdürebilmeleri açısından desteklemektedir.

İnsan Kaynaklarının en önemli işlevi olan işe alım sürecinin artık sosyal medya üzerinden yürütülüyor olması, adaylara sosyal medya aracılığıyla iş tekliflerinde bulunulması,işletmelerin işveren markası olarak öne çıkmalarını ve yetenekli personeli kendilerine çekmelerini sağlamaktadır.
Adayı işe yerleştirirken sosyal medyanın kullanımı işletmeleraçısından önemli bir duruma gelmiştir. İnsan kaynakları uzmanları veya yöneticileri adayların facebook, twitter, linkedin gibi hesaplarını inceleyip sosyal medya aracılığı ile ilk teması kurmaya başlamıştır. Aktif iş aramayan adayların, sosyal medya ağlarındaki hesaplarından iş deneyimlerine ve ilgi alanlara göre yetenekli, nitelikli adaylara ulaşıp, iş teklifinde bulunmak için kullanılan çok yararlı bir araçtır. Böylelikle adayı işletmeye çekme konusunda ilk adım atılmış olunur, daha sonra adayın mevcut bulunduğu çalışma şartları öğrenilip, daha iyi bir teklif yapılması durumunda adayın çalışırken iş arama süreci ile ilgili gizlilik prensibi içerisinde bu sürecin yürütülmesi sağlanmış olunur. 

Ayrıca iş aramayan adayların özgeçmişleri iş arama sitelerinde ya bulunmamakta ya da pasif durumda olmaktadır. Adayın özgeçmişi aktif olmadığı için bu adaya ulaşıp son iş deneyimleri hakkında bilgi edinme, bilginin ulaşılabilirliği daha kolay hale gelmiştir. Ayrıca çalışanın iş arama sitelerindeki özgeçmişleri ile sosyal medya hesapları üzerindeki bilgileri karşılaştırılıp, iki bilginin kıyaslanması ve tutarlığı da bir ölçüt olarak değerlendirilir, aday ile görüşme yapmadan ilk izlenim oluşturulabilir.

Yeni işe alınacak çalışanlar açısından özgeçmişlerinde belirttikleri teknik bilgileri dışında gerçekten işletmeye uyum sağlayıp sağlayamayacağını anlayabilmek için duygusal anlamda inceleme imkanını ancak sosyal medya araçları ile yapmak mümkün olabilir.
Sektör, bölüm, pozisyon ve ilgi alanlarına yönelik aramaların yapılabilmesi özellikle linkedin gibi sitelerin işe alımda kullanımını öne çıkarmaktadır.
Ayrıca özgeçmişlerden adayların kişiliklerine yönelik çıkarımlar yapmak mümkün olmadığı için, özel paylaşım sitelerinden bu izlenimi elde etmek daha mümkündür.

Sosyal medyanın işe alımlardaki geleceğini olumlu yönde etkilediğini ve işe alım tekniklerinin çeşitlendirilmesi ve yeni tekniklerin ortaya çıkarılmasında öncü olduğunu görülmektedir. İnsanlarında bu kanallar aracılığıyla gelen teklifleri daha kişiye özel olduğunu hissettirdiğini ve çalışan değerini ön plana çıkardığını söylemek mümkündür.

Sosyal medyanın hızlı gelişimi göz önünde bulundurulduğunda; bir markanın varlığını sürdürmek için, işveren markasını oluşturması içinTwitter, Facebook, Youtube, Tumblr, LinkedIn, Google+, Pinterest, Instagram, Foursquare ve diğer sosyal platformlarda canlandırıcı bir takım marka yönetimi faaliyetlerinde bulunması gerekmektedir.

Markalar ve işletmeler için de hem çok tehlikeli hem de çok fazla fırsatlar sunan sosyal medya işletmeler tarafından fark edilmekte ve dikkate alınıp stratejik olarak ele alınmaktadır. İşletmeler arası rekabet stratejisinin artmasına yol açmakta, yetenekli çalışanların cezbedilmesi, işletmeye çekilmesi ve elde tutulması konusunda öncü rol oynamaktadır.

Pelin Vardarlıer

İK Atölyesi'ın Sosyal Medyada İşe Alım Yapmak makalesini siz de AddThis eklentimiz ile paylaşın:
 
 
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 

Etkinlik Takvimi

 

Special`ist
[Varsayılan Reklam] İK Atölyesi Sponsor Köşesi
[Varsayılan Reklam] İK Atölyesi Sponsor Köşesi
Elemanonline

 
Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlanıyor.
Ana Sayfa  | Hakkımızda | Atölyeler | Sunumlar | Makaleler  | İK Takvimi  | İK Atölye TV | İletişim 
 
     
   İK Atölyesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri © 2012 - Tüm hakları saklıdır.
   İçerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.